Katedra Studiów Indyjskich UJ

Termin: 28.02.2017

W dniu 27 lutego 2017 roku w Auditorium Maximum podpisano umowę dotyczącą ustanowienia Katedry Studiów Indyjskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W uroczystym spotkaniu uczestniczył ambasador Republiki Indii w Polsce Ajay Bisaria.

Ambasador podpisał umowę w imieniu rządowej instytucji Indian Council for Cultural Relations, fundatora katedry. Ze strony Uniwersytetu obecni byli rektor UJ prof. Wojciech Nowak, dziekan Wydziału Filologicznego prof. Elżbieta Górska, dyrektor Instytutu Orientalistyki prof. Barbara Michalak-Pikulska, kierownik Zakładu Języków i Kultur Indii i Azji Południowej dr hab. Iwona Milewska oraz dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek.

Podpisując umowę, rektor UJ podkreślił, że budowanie mostów między narodami i kulturami jest szczególnie ważne we współczesnym świecie i podziękował ambasadorowi za jego osobiste zaangażowanie w rozwój współpracy z Uniwersytetem.

Natomiast indyjski dyplomata zwrócił uwagę, że UJ posiada jedno z najważniejszych centrów indologicznych w Polsce, którego początki sięgają XIX wieku i wyraził przekonanie, że utworzenie katedry otworzy nowy rozdział w długiej i owocnej historii wzajemnych kontaktów.

Katedra zostanie uruchomiona w Zakładzie Języków i Kultur Indii i Azji Południowej w Instytucie Orientalistyki na Wydziale Filologicznym UJ. Jej powstanie jest owocem szczególnych starań dyrekcji Instytutu i kierownictwa Zakładu. Podpisana umowa obejmuje lata 2017-2020.

W ramach Katedry Studiów Indyjskich, Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej będzie rokrocznie gościć wizytujących wykładowców z Indii, specjalistów od szeroko pojętych studiów nad indyjskimi językami, kulturą i cywilizacją.

Zdjęcia: Adam Koprowski

Galeria tutaj.

 

Data opublikowania: 25.06.2014
Osoba publikująca: Anna Nitecka