Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Współpraca międzynarodowa

Pracownicy Zakładu prowadzą swoje badania we współpracy z czołowymi ośrodkami indologicznymi na świecie, w tym w ramach międzynarodowych projektów badawczych.

 

 

 

Ośrodki partnerskie w Europie: 

Institut für Südasien-, Tibet- und Buddhismuskunde, Universität Wien, Wiedeń

Institut für Kultur- und Geistes­geschichte Asiens, Austriacka Akademia Nauk, Wiedeń

Ústav jižní a centrální Asie (Institute of South and Central Asia), Uniwersytet Karola, Praga

University of Helsinki, Helsinki

Institute for Area Studies, Leiden University, Leiden

Südasien-Institut, Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg, Heidelberg

Institutt for kulturstudier og orientalske språk (Department of Culture Studies and Oriental Languages), University of Oslo, Oslo

Centre for South Asian Studies, School of Social and Political Science, University of Edinburgh, Edinburgh

All Souls College, University of Oxford, Oxford

Dipartimento di Filologia classica, Glottologia e Scienze storiche dell'Antichità e del Medioevo, Università degli Studi di Cagliari, Cagliari

Dipartimento di Studi letterari, filologici e linguistici, Università degli Studi di Milano, Mediolan

Dipartimento Istituto Italiano di Studi Orientali, Università degli Studi di Roma "La Sapienza", Rzym

 

Ośrodki partnerskie w Indiach:

Ecole française d'Extrême-Orient, Pondichery

Uniwersytety w Delhi, Calicut, Punie, Hyderabadzie, Tirupati, Madrasie

 

Badacze z tych ośrodków regularnie goszczą w Zakładzie Języków i Kultur Indii i Azji Południowej.

Gośćmi Zakładu byli również znani indyjscy wydawcy oraz wybitni poeci i pisarze tworzący zarówno w hindi (Aśok Vajpeyi, Kunwar Narain, Vishnu Khare, Teji Grover, Nirmal Varma), jak i w języku angielskim (Suketu Mehta).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

27 lutego 2017 przy Zakładzie Języków i Kultur Indii i Azji Południowej IO została utworzona Katedra Współczesnych Indii, fundowana przez rządową instytucję Indian Council for Cultural Relations (ICCR).
 
Od semestru letniego roku akademickiego 2018/19 na stanowisku profesora Katedry Współczesnych Indii ICCR mamy zaszczyt gościć dr Rohita Wanchoo.
Profesor Wanchoo  wzbogacił nasz program edukacyjny, wprowadzając wiedzę na temat różnych aspektów współczesnych Indii: ich historii, polityki i społeczeństwa. 
 

Autorskie kursy dr Rohita Wanchoo to m.in. "Evolution of Indian Democracy, 1900-2000", "Indian Democracy", "Gandhi - Life and Thought", "Religion, Language, Caste in Modern India".  

17 maja 2011 przy Zakładzie Języków i Kultur Indii i Azji Południowej IO powstała fundowana Katedra Języka i Literatury Tamilskiej (ICCR Tamil Chair). Utworzenie Katedry jest wynikiem kilkuletnich starań Zakładu w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie kulturą południa Indii.

Od stycznia 2011 Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej Instytutu Orientalistyki UJ jest członkiem European Consortium for Asian Field Studies (ECAF) z siedzibą w Paryżu.

Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej współpracuje w ramach czterostronnej umowy z ośrodkami indologicznymi na uniwersytetach w Pradze, Mediolanie i Warszawie w programie dotyczącym badań nad sanskrycką i tamilską literaturą kāvya, w ramach którego odbyło się dotąd 25 międzynarodowych seminariów. Informacje o programie wraz z listą publikacji tutaj

Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej współpracuje z uniwersytetami w Warszawie, Wilnie, Budapeszcie, Sofii, Pradze, Zagrzebiu, Tartu, Rydze, Poznaniu w programie CEENIS (The Eastern European Network of Indian Studies).